Sony Telefonlara Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Sony Telefonlara Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Sony marka Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların Sony Pc Companion isimli program ile yazılımının nasıl güncelleneceği hakkındaki bilgilere, resimli anlatım şeklindeki bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Sony PC Companion isimli yazılımı ve gerekli sürücüleri Sony PC Companion indirebilirsiniz.

Sony PC Companion ile yazılım güncellemesinin yanında, telefonunuzu senkronize etme ve bilgilerinizi yedekleme işlemlerini de yapabilirsiniz.


Program ve sürücülerin kurulum işlemleri bittikten sonra, telefonu USB kablo ile bilgisayar bağlıyoruz. Sony PC Companion cihazı otomatik olarak tanıyacak ve kullanılabilir yeni bir sürüm varsa size bilgi verecektir.

Yeni sürüm olduğunu belirten bu uyarı ekranında "Güncelleştir" tuşuna basarak güncelleme işlemlerini başlatıyoruz.


1.işlem sekmesi olan Başlat menüsünde, karşımıza bilgilerin yedekleneceği, yüklenecek versiyon bilgisi ve tahmini işlem süresi gibi güncelleme işlemi hakkındaki detaylı bilgiler geliyor. "Kabul Et" butonuna basıp devam ediyoruz.


2.işlem sekmesi Hazırla, yeni yazılım sürümünün bilgisayara yükleneceği hakkındaki bilgileri içeriyor. İndirme işlemi sırasında telefonunuzun bilgisayara bağlı olması gerekmiyor."Evet" tuşuna basarak indirme işleminin başlatılmasını onaylıyoruz.


Bu işlemden sonra USB kabloyu çıkararak telefonun bilgisayar ile bağlantısını kesiyoruz.


Yeni yazılımın bilgisayara indirilme işlemi bağlantıyı kestikten sonra otomatik olarak başlayacaktır.


Yeni yazılımın indirilme süresi bilgisayarınızın internet bağlantı hızına göre değişkenlik göstermektedir.


İndirme işleminin yaklaşık tamamlanma süresini ekrandan takip edebilirsiniz.


Sony PC Companion, yazılım indirme işlemi tamamlandığında bilgi verecektir."İleri" tuşuna basarak devam ediyoruz.


Karşımıza yazılım güncellemesi yapılacağı sırada nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında uyarılar çıkıyor. İşlem sırası esnasında telefonun kullanılmaması gerektiği gibi oldukça önemli olan bu uyarıları dikkatlice okuyup, alttakı onay kutucuğunu işaretlememiz ve devam etmek için "Devam" tuşuna basmamız gerekiyor.


Sıradaki adımda telefonumuzu açık şekilde bilgisayara bağlıyoruz. Telefon kısa bir süre içerisinde kendiliğinden kapanacak ve yazılım güncelleme moduna geçecektir. Başlayacak güncelleme işlemleri süresince telefonunuzun bilgisayar bağlantısının kesilmemesine dikkat ediniz.


Güncelleme işleminin ilerleyişini ortadaki ilerleme çubuğundan takip edebilirsiniz.


Sony PC Companion, güncelleme işlemi bittiği uyarısını verecek ve telefonu açmanızı isteyecektir. Telefonun bataryasını çıkarmadan ve bilgisayar bağlantısını kesmeden telefonu açıyoruz. Güncelleme sonrası telefonu başlatma süresi, normal süreden biraz daha uzun sürecektir.


İşlemler tamamlandığında, telefonun yeni yazılım sürümünü gösteren ekranda "Son" tuşuna basarak güncelleme işlemini bitiriyoruz.


Sony PC Companion programını çalıştırdığınızda, eğer telefonunuz en güncel yazılım sürümüne sahipse karşınıza çıkan seçeneklerden biri "Telefonumu Onar" seçeneği olacak. Telefonunuzda karşılaştığınız problemlerin yazılım yüklenmesi ile düzeleceği durumlarda "Telefonumu Onar" menüsünü kullanmanızı öneririz.

Paylaş